User avatar
Nuxxorcoin
Posts: 3
Joined: Fri Apr 12, 2019 7:12 pm

Veil - Anlaşma Olmaksızın Gizlilik

Fri Apr 12, 2019 7:33 pm

GİRİŞ


Blok zinciri teknolojisi dünyayı kasıp kavururken aynı zamanda çok önemli değişiklikler sağlamaktadır. Blok zinciri teknolojisi sadece paraya değil bir çok şeye karşı da bakış açımızı değiştirmiştir. Blok zinciri teknolojisi para alış-verişi yapmamız konusunda sadece devletleri değil aynı zamanda üçüncü şirketleri ve bankaları da aradan çıkartmıştır. Blok zinciri bu kadar hızlı gelişirken bazı sorunlarla da karşılaşmaktadır. Bunlardan en önemlisi de güvenliktir. Blok zinciri teknolojisi 10 yıl evvel yazılan bir makale sonrası hayat bulsa da halan çok yeni bir teknolojisidir. Güvenlik konusunda sorunları olan bu sektör sürekli olarak saldırı altıntadır. Fakat bazı projeler blok zinciri teknolojisini çok daha güçlendirecek sağlam teknolojiler kurmayı hedeflemektedir. Para alış verişlerimizi isimsiz olarak ve izi sürülemez olarak takas edebilmemiz mümkündür. Birazdan bahseceğim Veil projesi de bunlardan bir tanesidir. Ve sunduğu özellikler olarak bir çok alanda yenilikçi ve ilk olmayı başarmıştır.


ProblemlerKripto paralar içindeki şuan en büyük sorun güvenliktir. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi merkezi borsaların ve merkezi transfer işlemlerinin mümkün olmasıdır. Blok zinciri teknolojisi gereği aslında merkezsizleştirilmiş bir sistem kurmak istemektedir. Yani tüm kullanıcı verilerinin tek bir depoda saklanmadığı, izi sürülemez bloklara ihtiyacımız vardır. Fakat şuanki blok zinciri kullanımı hesapların kolayca bulunmasına, hacklenmesine neden olmaktadır. Kullanıcıların kendi cüzdanlarının olmaması dolayısıyla coinlerini merkezi borsalarda saklaması bu coinler açık hedef haline getirmektedir. Bunun yanı sıra kullanıcılar her coin için mining fırastı yapabilme fırsatı bulamamaktadır. Bitcoin,Dash,Ethereum gibi coinlerin mining işlemleri çok fazla donanım, maliyet ve zaman gerektiren işlerdir. Herkes tarafından yapılamadığı gibi herkes için de karlı olamamaktadır. Fakat şunun özellikle altını çizmek gerekir ki blok zinciri teknolojisini özel kılan şey, onun, izi sürülemez, gizli ve güvenli para transferi yapabilme imkanı tanımasıdır. Bu özellikleri barındırmayan coinlerin güvenliği tehlike altındadır.
[img]


Veil ProjesiVeil projesi Zerocoin protokolü çerçevesinde oluşturulmuş bir güvenlik projesidir. Bilindiği gibi Zerocoin protokolu uygulayan blok zinciri teknolojileri, bildiğimiz sistemlerden daha farklıdır. Zerocoin teknolojisinin asıl amacı kripto alış-verişlerinin tam bir gizlilik içerisinde yürütülmesini sağlar. Bu sayede kriptoyu gönderen veya alın bilinmez ayrıca takip de edilemez. Bu şekilde tam bir güvenlik sağlanmış olur. Bunun dışında projenin farklı özellikleri de vardır. Bunlardan bir tanesi de stake sistemidir. Eğer elinizde 13.000 Veil coin varsa günlük 50 Veil elde edebilirsiniz. Bunun için cüzdanınızı açık tutmanız yeterlidir. Fakat bilindiği üzere tüm stake sistemlerinde stake ödülleri zamanla düşer ve değişkendir. Veil'in şuanki sisteminde mevcut ödül gayet tatmin edicidir. Ayrıca Veil token kazılmaya müsattir. Veil sistemini kullanarak Veil dahil bir çok coini kazabilirsiniz ve pasif gelir elde edebilirsiniz. Stake ödüllerini elde etmek için aşağıdaki açıklayıcı adımları takip edebilirsiniz.

1 - Kendi işletim sisteminize uygun Veil Cüzdan'ı indirmelisiniz. Veil Cüzdan şuan için, Windows, Linux, IOS için mevcuttur. Ayrıca android ve IOS uygulamaları da tasarım açamasındadır.

2- Gerekli adımları takip ederek Veil Cüzdan'ı kendi işletim sisteminize göre kurulum aşamasını tamamlamalısınız.

3- Veil cüzdanınıza "Para kabul et" kısmından adresinizi öğrenerek Veil coin yollayabilirsiniz. Borsalarda bulundurduğunuz Veil coini kendi bilgisayarınızdaki cüzdana aktarmalısınız.

4- Daha sonra cüzdanınızda bulunan "Staking" sekmesini aktif hale getirerek ve cüzdanınızı sürekli olarak açık bırakarak staking işlemini aktif etmiş olursunuz.

Veil DizaynıVeil coin'in şuan için dolaşımdaki arzı 10 milyon kadardır. Stake işlemleri ve mining işlemleri sonrasındaki maksimum arzı ise 300 milyon olacaktır. Veil projesinin konsensus algoritmasının formulü ise şu şekildedir: "x16RT + PoS (1 yıl+ dağıtım aşaması) Proof-ofStake (dağıtım aşamasından sonra)" Veil platformunda stake işlemleri bilindiği üzere blokların onaylanmasının bir ödülüdür. Blok ödülleri ilk sene için 100 Veil olarak belirlenmiş olup hardcap'a ulaşılana kadar devam edecektir ve bu en sonunda 20 Veil olarak gerçekleşecektir. Veil projesi Zerocoin Protokolu kullanmakta olup kullanıcılar için maximum bir güvenlik mimarisi kurmak istemektedir.


Veil'in Eşsiz Özellikleril


** Güvenlik ve Gizlilik İlk Hedefimiz

Veil projesi mevcut sistemdeki güvenlik zaaflarının farkındadır ve bunu düzeltmek istemektedir. Bunun içinse Zerocoin Protokolü ve RingCT teknolojilerini bir arada kullanan platform kullanıcılar için tam anlamıyla yenilmez bir güven duvarı inşaa etmek istemektedir. Veil'in oluşturacağı bu mimari blok zinciri tecrübesini maksimum seviyeye çıkartmak içindir.

** İsimsiz olarak Pasif Gelir Elde

Şuan için bir çok platformda pasif gelir imkanı mümkündür. Fakat Veil projesi bunu bir adım daha ileriye taşımak istemektedir. Veil projesinde kazandığınız ödülleri isimsiz olarak kazanırsınız. Bunun anlamı kimse sizin ne kadar ödül kazandığınızı ne zaman kazandığınızı bilemez. Sadece cüzdanınızı açık bırakarak bile stake ödüllerinden faydalanabilirsiniz.


** Kendi Kendini İdame Ettirme
Veil projesi devamlılığını sağlamak için hiçbir üçüncü şirkete veya borsaya ihtiyaç duymaz. Veil projesinin oluşturduğu konsensus sayesinde kullanıcılar kendi bloklarının doğruluğunu onaylar ve bu sayede üçüncü kişilere ihtiyaç duyulmaz. Çünkü Veil projesi tamamiyle kullanıcı odaklıdır. Bunun bir sonucu olarak kullandığı cüzdan da kullanıcı dostu ve kullanıcıların en kolay şekilde işlem yapabileceği basitlikte bir arayüze ve tasarıma sahiptir.


SONUÇ

Veil projesi herhangi bir ICO yapmadan piyasaya girmiş bir projesidir ve şuan bir çok borsada işlem görmektedir. Veil projesi isimsiz olarak kriptopgrafi bilimiyle desteklenmiş maksimum güvenlik sağlayan bir blok zinciri projesidir. Bu proje size çeşitli işlemler yaparak pasif gelir elde etme imkanı sağlar. Bunun yanında projenin takımı yarattığı cüzdan, web tasarımı, masaüstü cüzdanı gibi ürünlerini tamamiyle kullanıcı odaklı tasarlamıştır. Ve onların blok zinciri deneyimlerini doğru bir şekilde yaşamalarına yardımcı olmak istemektedir.

TaliskerDarkStorm
Posts: 7
Joined: Tue Mar 31, 2020 11:59 pm

Re: Veil - Anlaşma Olmaksızın Gizlilik

Wed Apr 01, 2020 12:37 am

İyi bir projeydi zamanında ama yalan oldu. Çünkü konsensusu patladı ve saldırya uğradı malum piyasanın hali de belli. Çok üzüldüm gerçi hala tutunmaya çalışıyolar ama bu piyasiada nasıl oalcak bilemiyorum. Bountysine katılmıştım ve güzel para kazanmıştık.

Return to “Türkçe”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests